Obywatelstwo polskie

Jeśli chcesz zostać uznanym za obywatela Polski, musisz spełnić kilka warunków, skompletować odpowiednie dokumenty i złożyć stosowny wniosek do wojewody właściwego Twojemu miejscu zamieszkania. Obywatelstwo otrzymujesz niejako automatycznie, jeżeli jeden z Twoich rodziców ma obywatelstwo polskie, urodziłeś się na tym terytorium lub zostałeś adoptowany przez Polaków. W innych przypadkach może zostać Ci ono nadane przez Prezydenta RP, aby jednak tak się stało, konieczne jest wystosowanie formalnej prośby. Jak to zrobić i jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać pozytywną decyzję? Odpowiadamy!

Nadanie obywatelstwa przez Prezydenta RP – zasady, które musisz poznać

Chcąc zostać obywatelem Polski, cudzoziemiec musi spełnić jeden z poniższych warunków:

W przypadku osób nieletnich znaczenie ma – podobnie jak w powyższych warunkach – legalny pobyt, a także obywatelstwo rodziców i ich zgoda na przyjęcie obywatelstwa polskiego przez dziecko.

W każdej ze wspomnianych sytuacji musisz znać język polski przynajmniej na poziomie B1 i dysponować potwierdzającym to certyfikatem. Wniosek możesz złożyć do wojewody zgodnie z miejscem Twojego zamieszkania – osobiście lub listownie. Nie jesteś pewny, czy spełniasz warunki uprawniające Cię do starania się o obywatelstwo polskie? Zgłoś się do iStay – zapoznamy się z Twoją sytuacją i rozwiejemy wszelkie wątpliwości, pomożemy też dopełnić formalności i skompletować niezbędne dokumenty.

Uzyskanie obywatelstwa polskiego – dokumenty i formalności

Składając wniosek o nadanie obywatelstwa polskiego, musisz dołączyć do niego szereg dokumentów potwierdzających spełnienie obligatoryjnych warunków. Pamiętaj, że – jeśli dysponujesz dokumentacją w języku obcym – konieczne będzie jej przetłumaczenie przez tłumacza przysięgłego lub konsula RP. Wymagana jest też opłata za wydanie decyzji w wysokości 219 zł. Czas oczekiwania wynosi ok. 2 miesiące, a jeżeli otrzymasz odmowę, masz prawo odwołać się od niej w ciągu 14 dni. Jeśli zostanie Ci nadane obywatelstwo polskie, Twoje dzieci w wieku poniżej 18 roku życia również staną się pełnoprawnymi obywatelami Polski. Dzieci powyżej 16 roku życia muszą wyrazić na to zgodę.

Chcesz uzyskać polskie obywatelstwo sprawnie i bez komplikacji? Z iStay to możliwe!

Nie musisz samodzielnie zmagać się z wątpliwościami, czy spełniasz wymagane warunki, a wszystkie formalności możesz powierzyć prawnikom i ekspertom do spraw imigracji. W iStay otrzymasz kompleksowe wsparcie i pomoc w skompletowaniu dokumentacji i złożeniu wniosku o przyznanie Ci obywatelstwa. Chcesz dowiedzieć się więcej? Już dziś skontaktuj się z nami i przekonaj się, co możemy dla Ciebie zrobić.

Masz pytania?

Skorzystaj z konsultacji z naszymi ekspertami!

+48 537 613 242