Karta Polaka

Ten dokument otwiera przed Tobą możliwość korzystania z szeregu uprawnień, nawet jeśli nie posiadasz polskiego obywatelstwa ani pozwolenia na osiedlenie się na terytorium Polski. Jeśli deklarujesz przynależność do narodu polskiego i spełnisz szereg warunków, masz szansę uzyskać Kartę Polaka. Dowiedz się, jak się o nią ubiegać i sprawdź, czy jesteś w grupie osób, którym ona przysługuje!

Jakie uprawnienia daje Karta Polaka?

Posiadanie Karty Polaka ułatwia podjęcie zatrudnienia na terytorium Polski bez konieczności ubiegania się o pozwolenie na pracę, pozwala na wykonywanie działalności gospodarczej na takich samych zasadach, jakie obowiązują obywateli polskich. Umożliwia też korzystanie z bezpłatnego systemu oświaty na każdym poziomie – podstawowym, średnim i wyższym, uprawnia do ubiegania się o stypendia. Dzięki niej możesz korzystać z opieki zdrowotnej w nagłych sytuacjach bez ponoszenia kosztów, masz bezpłatny wstęp do muzeów państwowych oraz ulgi na przejazdy koleją.

Jak widać, jej posiadanie może znacznie ułatwić pobyt w Polsce, dlatego warto się o nią ubiegać. Karta Polaka jest ważna przez 10 lat od daty jej otrzymania, a jej ważność można przedłużyć na kolejnych 10 lat – pamiętaj, aby złożyć wniosek o przedłużenie najpóźniej 3 miesiące przed utratą ważności! Bezterminowo ważne są Karty Polaka przyznane osobom powyżej 65 roku życia.

Komu przysługuje Karta Polaka i jak ją zdobyć?

Aby otrzymać Kartę Polaka, musisz spełnić kilka warunków:

Do czego nie uprawnia Karta Polaka? O tym koniecznie pamiętaj!

Karta Polaka to dokument potwierdzający przynależność do narodu polskiego, musisz jednak pamiętać, że nie uprawnia ona do przekraczania granicy bez wizy czy osiedlania się na terytorium Polski bez posiadania pozwolenia na pobyt tymczasowy czy stały. Nie jest to forma legalizacji Twojego pobytu, jednak – będąc jej posiadaczem – możesz legalnie korzystać z wymienionych powyżej udogodnień. Przestaje ona być potrzebna, jeśli uzyskasz polskie obywatelstwo lub zezwolenie na pobyt stały.

Skorzystaj z pomocy iStay i zdobądź Kartę Polaka!

Jeśli nie wiesz, czy masz prawo ubiegać się o Kartę Polaka, a skompletowanie wymaganych dokumentów wydaje Ci się skomplikowane, koniecznie skontaktuj się z iStay. Nasi eksperci dokonają weryfikacji Twojej sytuacji i ocenią szanse na uzyskanie tego dokumentu, a także pomogą Ci w dopełnieniu spraw formalnych. Wykwalifikowany zespół prawników, radców prawnych i specjalistów do spraw imigracji otoczy Cię kompleksową opieką i zadba, aby Twój pobyt w Polsce był legalny i komfortowy.

Masz pytania?

Skorzystaj z konsultacji z naszymi ekspertami!

+48 537 613 242